Görme Engelli Öğrenciler e Okula Girebilir mi?

Görme Engelli Öğrenciler e Okula Girebilir mi? e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi  Öğrenciyle ilgili tüm bilgileri içermektedir. e-Okul Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel statüdeki tüm okullar ile yurtdışında Bakanlığımıza bağlı resmi okullarda bulunan öğrenci bilgilerinin elektronik ortamda toplanarak, öğrenci merkezli yapılan tüm işlemlerin
standartlaştırılmasını ve bilişim desteği ile yürütülmesini sağlamak amacıyla geliştirilmeye başlanmış olan bir Okul Yönetim Sistemidir.

e-Okul Sistemine Giriş İçin;

Sisteme giriş için gerekli olan bilgiler temin edildikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde yer alan logoya tıklanarak ya da http://e-okul.meb.gov.tr adresinden sistem giriş sayfasına gidilir.
e-Okul giriş sayfasında Güvenlik Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerinin girileceği bölüm açılır.

Giriş Kodu: Sistem güvenliği için konulmuştur. Üste bulunan resimdeki sayılar aşağıdaki alana sırasıyla yazılmalıdır. Resimdeki rakamları okumakta zorlanan kullanıcılar resmin solundaki logoya tıklayarak rakamları
sesli olarak dinleyebilir.
Kullanıcı Adı: Sisteme giriş için okul yönetimince ya da MEBBİS yöneticilerince sağlanan kullanıcı adı bilgisi girilir.
Şifre: Kullanıcı kodu ile birlikte verilen şifre girilir. Şifre giriş sırasında * ile gösterilir.
Giriş : Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgisi girildikten sonra e-Okul sistemine bağlantıyı sağlar. Girilen bilgilerde hata varsa uyarı mesajlarıyla hata bildirilir.

ANCAAK: MEB e-Okul Giriş aşamasını tamamen görsel duyular üzerinden planladığı için görme engelli öğrencilerin veya görme engelli velilerin e-Okul sistemine giriş yapması ve sitemdeki bilgileri okuması mümkün değildir.

Eğer ileri ki aşamalarda Milli Eğitim Bakanlığı Sisteme giriş için özel sesli komut sistemi geliştirir ve sistemdeki bilgiler sesli olarak sunulabilirse  Görme engelli vatandaşların sisteme girişi ve faydalanması mümkün olacaktır.