e-Okul Şifresi Alma, Şifre Değiştirme, Şifremi Unuttum, Şifre Örnekleri

e-Okul Şifresi Nasıl Alınır, Şifre Değiştirme, Şifremi Unuttum, Şifre Örnekleri. e-Okul Kullanıcı kodu ve şifre işlemleri 2019-2020 ve sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan Yetkililer, Kullanıcılar ve Öğretmenlerin e- Okula giriş yapabilmeleri için sahip olması gerekenler “KULLANICI KODU” ve “E-OKUL ŞİFRESİ” dir. Bu yazımızda sizlere

Sayın e-Okul Kullanıcısı,
Bu bölümü şifrenizi unuttuğunuzda kullanabilirsiniz. Şifrenizi tekrar belirlemek için aşağıda gereken bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bilgiler doğru ise kullanıcınıza bağlı Cep Telefonunuza onay SMS gönderilecek ve yeni şifrenizi belirleyebileceğiniz bölüm açılacaktır.

  • Şifrenizin sadece numaralardan veya sadece harflerden oluşmamasına, harf, numara ve noktalama işaretlerini içermesine dikkat ediniz.

e-OKUL ŞİFRE HATIRLATMA İÇİN TIKLAYINIZ

e-Okul Şifresi Nedir,

e-Okul Şifresi Nereden ve Nasıl Alınır,

e-Okul Şifresi Nasıl Kırılır,

e-Okul Şifresi Değiştirme,

e-Okul Şifremi Unuttum,

e-Okul Şifresi nasıl Olmalıdır,

e Okul Şifresi Örnekleri

Başlıkları altında detaylı açıklamalarda bulunacağız.

1- e-Okul Şifresi Nedir,

e-Okul sistemini kullanabilmek için (öğrenci ve veli kullanıcıları hariç) gerekli olan kullanıcı kodu ve şifre bilgisine ihtiyaç vardır.

Yönetim Şifresi: e-Okul Sistem Yetkilileri, MEB Yöneticileri, Okul Müdürleri ve Öğretmenler için Kullanıcı Kodu “T.C. Kimlik No” Şifre ise “Kendi Belirleyecekleri büyük küçük harf, sayı ve bir işaretten oluşan paroladır.

Veli ve Öğrenci Şifresi: Kullanıcı Kodu öğrencinin “TC Kimlik No” şifre yerine de öğrencinin “Okul No” kullanılmaktadır.

2- e-Okul Şifresi Nereden ve Nasıl Alınır?

e-Okul WEB sayfasında bulunan “şifre Hatırlatma” penceresinden giriş yapıp şifrenizi SMS ile alabilirsiniz Yada

Yönetim Giriş Şifreleri:İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ve Okul Yöneticileri şifrelerini MEBBİS Yöneticilerinden, öğretmenler ve okul personeli kullanıcı kodu ve şiflerini bulundukları okul müdürlüğünden alabilirler. Birden fazla okulda derse giren öğretmenler her okul için ayrı kullanıcı kodu ve şifre almalıdır. Bir kullanıcı kodu başka bir kullanıcı için verilemez. Oluşturulan kullanıcılar geriye dönük işlemlerin izlenebilmesi için silinemezler.

Öğrenci ve Veli Giriş Şifreleri: Veliler sisteme öğrencinin T.C. Kimlik no ve Okul No ile giriş yapabilecekleri için  Sisteme giriş şifrelerini ve kayıt işlemlerini sadece okul yönetimi yapmaktadır. Öğrencinin okula kaydı kesinleştikten sonra  E-okul sistemiyle ilgili olarak görevli bulunan müdür yardımcısına başvuruda bulunmak suretiyle veli bilgilendirme sistemine ait giriş bilgileri (öğrenci okul no) alınır.

3- e-Okul Şifresi Nasıl Kırılır?

e-Okul Şifresi Kırılabilir mi? e-okul Şifresi Kırma, e-okul Şifresinin güvenlik açığı var mı?

Güvenlik açısından e-okul sistemi özellikle öğrenci ve veli açısından çok fazla sorun teşkil etmese de her türlü kişisel bilgilerin korunması noktasında e-okul şifresinin kırılmamasına veya çalınmamasına dikkat etmek gerekir. Sisteme dair şifreler özellikle yönetici ve öğretmen girişi açısından son derece önemlidir. Herhangi bir şekilde öğretmenin kendisine ait şifreleri kırdırması veya çaldırması durumunda dersine girmiş olduğu öğrencilerin not bilgilerinde çeşitli usulsüzlükler yapılması durumunda not haksızlığının ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bunun önüne geçmek adına öğretmen, veli, öğrenci ve yöneticiler sahip oldukları e-okul şifresini kısa ve kolay tutmanın yanı sıra uzun ve çok karakterli olarak yapmaları gerekir. Sadece e-okul sistemi için değil diğer kurumlara ait veya sosyal ağlarda kullanılan programlarında şifrelerinde rakam, harf, noktala işaretlerinden oluşan bir dizi oluşturmak gerekir. Bu şekilde yapılan bir şifreleme işleminin kırılması ve çalınması son derece zordur.

4- e-Okul Şifresi Değiştirme, Yeni Şifre Belirleme;

Sisteme giriş için alınan şifre ilk kullanımda “Şifre Değişikliği” bölümünden değiştirilmelidir. Her kullanıcı “Kullanıcı Güvenlik Açıklamaları” dokümanındaki kurallara uymalıdır. Sonraki zamanlarda da şifresini yenilemek isteyen kullanıcılar aynı şekilde şifre değiştirebilirler.

Şifre Değişikliği: Bu seçeneği tıkladığınızda yeni bir sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada şifre
değişikliği yaparken dikkat etmeniz gereken kurallar sıralanmıştır.
Eski Şifreniz: İlgili birimce verilmiş olan şifreyi bu kutucuğa yazmanız gerekmektedir.
Yeni Şifreniz: Bundan sonra kullanmak istediğiniz şifreyi yazacağınız alandır.
Yeni Şifreniz (Tekrar): Sistemin yeni şifrenizi doğrulaması için yeni şifrenizi bu alana tekrar
yazmanız gerekmektedir.

5- e-Okul Şifremi Unuttum, e-Okul Şifremi hatırlamıyorum.

Kullanıcı kodu ve şifresiyle ilgili sorun varsa kullanıcının oluşturulduğu birime başvurulmalıdır.Herhangi bir sebepten dolayı e-okul şifresini unutan kişiler yeniden sistemi kullanabilmeleri için okul yönetimiyle görüşmeleri gerekmektedir. E-okul sistemine giriş için ilk kez şifre aldıkları gibi okul yönetiminde sistemde görevli olan idareciden sisteme giriş için yeniden şifre talep ettiklerini belirtmesi gerekmektedir. Şifrenin unutulması durumunda diğer kurumların veya çeşitli elektronik ortamlarda kullanılan programlar gibi şifrenin e-posta adresine veya cep telefonuna gönderilmesi söz konusu değildir.

 

6- e-Okul Şifresi Nasıl Olmalıdır,

Yöneticilerin ve Öğretmenlerin e-okul Giriş şifreleri kolay bulunabilen şifrelerden olmamalıdır.  Şifreniz Harf, Sayı ve Noktalama işaretlerinden oluşmalı. ‘ ” – ! gibi karakterler kullanılmamalıdır. Doğum tarihi ve doğum yeri gibi kolayca tahmin edilecek bilgilerden oluşmamalıdır.

7- e Okul Şifresi Örnekleri

Sistemi kullanacak olan öğretmen veya idareci için Milli Eğitim Bakanlığı e-okul şifresini ilk olarak 9 karakterden oluşan bir şifre göndermektedir. E-okul sistemini ilk defa kullanacak olan yönetici ve öğretmenler için şifre (T.C. Kimlik Numarasının ilk 3 rakamı) + (.) + (T.C. Kimlik Numarasının ikinci 3 rakamı) + (.) + (isminin baş harfi) olarak verilmektedir. MEB yöneticilerin kullanıcı adını da ilk olarak T.C. kimlik numarasının ilk 6 rakamını belirlemektedir.

Sonradan Sizin Belirleyeceğiniz Şifrelere Örnek. Kloum423/ – Asnfm485/

8- e-Okul Şifresiyle Sisteme Nasıl Girilir

Sisteme giriş için gerekli olan bilgiler temin edildikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde yer alan logoya tıklanarak ya da http://e-okul.meb.gov.tr adresinden sistem giriş sayfasına gidilir.  e-Okul giriş sayfasında Güvenlik Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerinin girileceği bölüm açılır.
Giriş

Giriş Kodu: Sistem güvenliği için konulmuştur. Üste bulunan resimdeki sayılar aşağıdaki alana sırasıyla
yazılmalıdır. Resimdeki rakamları okumakta zorlanan kullanıcılar resmin solundaki logoya tıklayarak rakamları
sesli olarak dinleyebilir.
Kullanıcı Adı: Sisteme giriş için okul yönetimince ya da MEBBİS yöneticilerince sağlanan kullanıcı adı bilgisi girilir.
Şifre: Kullanıcı kodu ile birlikte verilen şifre girilir. Şifre giriş sırasında * ile gösterilir.
Giriş : Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgisi girildikten sonra e-Okul sistemine bağlantıyı sağlar. Girilen bilgilerde hata varsa uyarı mesajlarıyla hata bildirilir.
ÖNEMLİ UYARI: e-Okul sisteminin kullanıldığı resmi tek adres http://e-okul.meb.gov.tr’ dir. Bunun dışında internetten bulunan, elektronik postayla yönlendirilen hiçbir siteden sisteme girilmeye  çalışılmamalıdır. Bakanlık birimleri dahil hiç kimseye sisteme giriş şifresi verilmemelidir. Şifre belirli aralıklarla mutlaka değiştirilmelidir.