e-Okul Kullanıcı Kodu ve Şifresi Nasıl Alınır?

e-Okul Kullanıcı Kodu ve Şifresi Nasıl Alınır? Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni atanan öğretmenlere e-okul kullanımı konusunda yeterli eğitim verilmediği için öğretmen adayları e-okul şifresini ve kullanıcı adını nereden ve nasıl alacaklarını ancak kendi araştırmaları sonucu öğrenebilmektedirler. Öğretmenler e-Okul Kullanıcı Kodu ve Şifresini nereden ve nasıl alacaklar?

E-Okul Sistemi Kullanıcı Kodu ve Şifresi
e-Okul sistemini kullanabilmek için (veli kullanıcıları hariç) kullanıcı kodu ve şifre bilgisine ihtiyaç vardır. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ve Okul Yöneticileri şifrelerini MEBBİS Yöneticilerinden, öğretmenler ve okul
personeli kullanıcı kodu ve şiflerini bulundukları okul müdürlüğünden alabilirler. Birden fazla okulda derse giren öğretmenler her okul için ayrı kullanıcı kodu ve şifre almalıdır. Bir kullanıcı kodu başka bir kullanıcı için
verilemez. Oluşturulan kullanıcılar geriye dönük işlemlerin izlenebilmesi için silinemezler.

Kullanıcı kodu ve şifresiyle ilgili sorun varsa kullanıcının oluşturulduğu birime başvurulmalıdır. Sisteme giriş için alınan şifre ilk kullanımda “Şifre Değişikliği” bölümünden değiştirilmelidir.  Her kullanıcı “Kullanıcı Güvenlik Açıklamaları” dokümanındaki kurallara uymalıdır.

ÖNEMLİ UYARI: Sistemde yapılan tüm işlemler sisteme giren  kullanıcının kodu ile tutulmaktadır. Bilgilerin girilmesi ve değiştirilmesinden kullanıcı sorumludur. Kullanıcı kodu kimseyle paylaşılmaz ve aynı kodu kullanarak birden fazla kullanıcı tarafından işlem yapılamaz.

e-Okul Şifresi alındıktan sonra e-okul sistemine nasıl girilecek?

Sisteme Giriş
Sisteme giriş için gerekli olan bilgiler temin edildikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde yer alan logoya tıklanarak ya da http://e-okul.meb.gov.tr adresinden sistem giriş sayfasına gidilir.  e-Okul giriş sayfasında Güvenlik Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerinin girileceği bölüm açılır.

Giriş Kodu: Sistem güvenliği için konulmuştur. Üste bulunan resimdeki sayılar aşağıdaki alana sırasıyla
yazılmalıdır. Resimdeki rakamları okumakta zorlanan kullanıcılar resmin solundaki logoya tıklayarak rakamları
sesli olarak dinleyebilir.
Kullanıcı Adı: Sisteme giriş için okul yönetimince ya da MEBBİS yöneticilerince sağlanan kullanıcı adı bilgisi girilir.
Şifre: Kullanıcı kodu ile birlikte verilen şifre girilir. Şifre giriş sırasında * ile gösterilir.
Giriş : Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgisi girildikten sonra e-Okul sistemine bağlantıyı sağlar. Girilen bilgilerde hata varsa uyarı mesajlarıyla hata bildirilir.

ÖNEMLİ UYARI: e-Okul sisteminin kullanıldığı resmi tek adres http://e-okul.meb.gov.tr’ dir. Bunun dışında internetten bulunan, elektronik postayla yönlendirilen hiçbir siteden sisteme girilmeye çalışılmamalıdır. Bakanlık birimleri dahil hiç kimseye sisteme giriş şifresi verilmemelidir. Şifre belirli aralıklarla mutlaka değiştirilmelidir.